NOVÉ interaktivní algoritmy AKUTNĚ.CZ 2018 - vol. 3

Portál AKUTNĚ.CZ vám přináší dárek, k začátku nového školního roku a konci léta: poslední dávku tentokrát čtyř zbrusu nových algoritmů, které vznikly během školního roku 2017/2018. Na jejich tvorbě, která trvala devět měsíců, se v rámci předmětu Samostatná práce na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity podílely týmy lékařů a studentů. Všechny algoritmy také prošly recenzním řízením odborníkem na danou problematiku.

Ponořte se do nových virtuálních případů z klinické praxe!

Anestezie s Target Controlled Infusion

MUDr. Ivo Křikava, Ph.D., Bönisch Vít, Křemečková Petra, ilustrace-Bakošová Mária
Jsou situace, kdy vedení celkové anestezie ve formě tzv. doplňované není vhodné a to např. při podezření na maligní hypertermii. Pokud charakter operačního výkonu neumožňuje ani regionální anestezii, přichází ke slovu TIVA (Total Intravenous Anesthesia). A TCI (Target Controlled Infusion) je právě jednou z možností, jak TIVA vést. Výhody TCI oproti manuálně vedené TIVA spočívají především ve snadnější titraci anestetika, vede k nižšímu počtu nutných intervencí anesteziologa a pomáhá předvídat čas probuzení. Algoritmus si klade za cíl především seznámit s TCI, přiblížit indikace, použití a princip fungování, provést nastavením dávkovače a řešením komplikací spojených s TCI.

Otrava houbami

MUDr. Marek Kovář, MUDr. Jan Filip Sýkora, Kateřina Bochníčková, Eva Urbánková
Sběr hub patří v České republice k oblíbeným způsobům trávení volného času. Bohužel neplatí, že co Čech, to mykolog, a tak každoročně dochází k mnoha případům otravy houbami. Otrava může probíhat různými způsoby, od banální nevolnosti nevyžadující lékařské ošetření přes silné zvracení a průjmy až k závažnému orgánovému selhání, které může bez včasné a intenzivní terapie skončit až smrtí pacienta. V tomto algoritmu budete diagnostikovat a posléze adekvátně léčit otravu různými druhy hub. Máme pro Vás nachystané tři scénáře, kolik jich projdete, záleží na vás.

Život ohrožující krvácení - 2018

MUDr. Olga Smékalová, Michaela Brázdilová, Jan Sapák
Život ohrožující krvácení (ŽOK) lze definovat z mnoha pohledů: podle velikosti krevní ztráty, podle přítomnosti klinických a laboratorních známek tkáňové hypoperfúze nebo známek poruchy orgánových funkcí. Někdy krvácení není spojeno s velkou krevní ztrátou, ale ohrožuje život lokalizací krvácení do oblastí důležitých pro udržení životních funkcí (např. do CNS). V našem algoritmu se zabýváme krvácením z jícnových varixů, které jsou častou komplikací jaterní cirhózy. Cílem tohoto algoritmu je ukázat správný postup a řešení život ohrožujícího krvácení.

Plicní embolie II

MUDr. Olga Smékalová, MUDr. Kateřina Matoušková, Klára Fabiánková, Dalibor Zimek
Plicní embolie patří mezi život ohrožující stavy a představuje dle statistik třetí nejčastější příčinu úmrtí z kardiovaskulárních příčin (po infarktu myokardu a cévní mozkové příhodě). Cílem našeho algoritmu je ukázat, že plicní embolie nepatří k onemocněním vzácným a je třeba s ní počítat v rámci diferenciálně diagnostického postupu. Zároveň algoritmus poukazuje na skutečnost, že plicní embolie je i kvůli rozšířeným rizikovým faktorům, jako je kouření, užívání hormonální antikoncepce nebo dlouhé cestování letadlem, onemocněním i mladších věkových skupin.


5. 9. 2018 ...sejdeme se u algoritmů...
virtuální pacient
interaktivní algoritmus
scénář
serious game
Zpět