Žhavě diskutovanými tématy bylo každoroční život ohrožující peripartální krvácení a bohatá diskuze nad posunem v přístupu a jeho častých změnách, od podávání plné krve, erytrocytárních koncentrátů až po cílenou hemosubstituci dle bedside testů.
Páteční program kromě prezentace posterů a volných sdělení přinesl jednak v posledních letech pravidelně diskutovanou porodnickou analgezii s PCA remifentanilem, kde i přes razantní postoj k vyřazení remifentanilu z porodního sálu hlavního řečníka publikum zůstalo svými názory při zemi a jednoznačná většina přítomných hlasovala pro užití remifentanilu na porodním sále, byť se zásadními bezpečnostními opatřeními, jako je péče 1:1, klinická monitorace apod.
Asi největším překvapením byla velmi kvalitně zpracovaná přednáška Mika Kinselly „Lateral thinking by obstetric anaesthetists“. Dr. Kinsella přehledně shrnul vývoj laterální dislokace dělohy, a to od neuvěřitelného roku 1933 do současnosti. I přes takto dalekou historii jasných důkazů o benefitu prevence komprese dolní duté žíly u těhotných zůstává toto jednoduché opatření často opomíjeno, a to zjevně ne jen v ČR, ale i v UK. Alarmující je i většinově chybný odhad míry náklonu, který dr. Kinsella názorně ukázal na náklonu známé věže v Pise a odhadu jejího náklonu veškerým zdravotnickým personálem na porodním sále.
Po schůzi členů Obstetric Anaesthetists Association (OAA) přišla slavnostní chvíle, kdy byly oceněny nejlepší práce kongresu. Po nich byl na pódium pozván šéfredaktor časopisu International Journal of Obstetric Anaesthesia, oficiálního časopisu OAA, prof. Michael Peach, který vyhodnotil nejlepší práci otisknutou v tomto prestižním časopise v roce 2017.
Za tým podílející se na studii RocSugIO, která práci předcházela, si cenu převzali Martina Kosinová a Petr Štourač. Jde o výjiměčný úspěch celé české anesteziologické školy a velký dík tak patří i České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, která studii podporovala.