Konference byla uvozena setkáním mezinárodního týmu projektu WAVES (Widening Access to Virtual Educational Scenarios), jehož je Masarykova univerzita partnerem.
Tradičně byl první den konference vyhrazen atraktivním workshopům. Již v předsálí na účastníky dýchla atmosféra moderního vzdělávání v biomedicínských oborech, kdy si mohli přítomní vyzkoušet například porod či kardiopulmonální resuscitaci všech věkových kategorií. První workshop se věnoval komplexně vývoji, adaptaci a evaluaci klinických doporučených postupů. Nejprve dr. Ličeník představil způsoby jak kvalitní klinický doporučený postup nově vytvořit či adaptovat. Následně dr. Nešťáková prezentovala doporučený postup týkající se klinického postupu u febrilních křečí. Na příkladu těchto dvou doporučených postupů jsme pak prakticky nástrojem AGREE evaluovali jejich kvalitu. Zúčastnění se v široké diskuzi shodli, že než tvořit nekvalitní doporučený postup, pak je nepochybně lepší adaptovat na naše podmínky postup zahraniční. Následně prof. Mihál a dr. Potomková interaktivně ukázali význam hledání validních informací pomocí silných nástrojů jako je například Dynamed.
Další workshop byl připraven dvěma projektovými týmy se silnou vzájemnou vazbou (mezinárodní WAVES a Komplexní simulační centrum Masarykovy univerzity). Účastníky workshopu přivítal doc. Schwarz působící aktivně v obou projektech a představil jednotlivé členy panelu. Postupně vystoupili prof. Terry Poulton z Londýna, Inga Hege z Mnichova a Andrzej Kononowicz z Krakova s příspěvky týkajícími se rozdíly mezi simulacemi s vysokou a nízkou mírou věrnosti, jejich implementací do simulačních scénářů a lekcí včetně následné evaluace. Doc. Štourač představil projekt integrující zmíněné simulační modality v podobě Komplexního simulačního centra a garantované implementace moderních výukových prvků do pregraduálního kurikula. Účastníci měli s nově získanými znalostmi za úkol vytvořit výukovou jednotku či předmět se správným využitím těchto modalit a jeho prezentací. Sheetal Kavia z Londýna na závěr velice úspěšného workshopu shrnula získané poznatky do jednoho celku.
V podvečerních hodinách proběhlo otevřené zasedání Koordinační rady MEFANET s představením další vize rozvoje této unikátní platformy z úst doc. Schwarze. Po vydařeném společenském večeru se účastníci ráno sešli před postery a velice zajímavou tzv. Giuded Tour, kterou někteří považovali za předčasný vrchol dne, což u posterů v našem prostředí nebývá obvyklé. Nepochybně dalším vrcholem byly Key Note Lectures Ingy Hege z Mnichova a Sashy Barona Cohena zaměřené na klinické rozhodování ve virtuálním prostředí. Byly inspirativní i pro námi vyvíjené virtuální pacienty AKUTNĚ.CZ. Tematickou klinickou platformou byla v letošním roce gynekologie a porodnictví. Postupně byly souhrnně představeny způsoby výuky tohoto předmětu, který přímo vyzývá k simulaci a klinickému rozhodování, na 1. LF UK, LF MU a v Olomouci. V poslední části programu, krátkých sděleních, nejvíce zaujalo představení projektů MEDCIN a MERGER, které se analytickými nástroji dívají na kurikulum a jednotlivé jeho prvky a představení změny ve výuce s adherenci k OSCE bratislavské lékařské fakulty.
Nezbývá než poděkovat organizátorům za skvělé dva dny naplněné netradičním vzděláváním a
pohledy na něj.
Oficiální fotogalerie konference
Jiří Libra, Petr Štourač