Tradiční evropský anesteziologický kongres, který svou kvalitou a dosahem předčí i celosvětová setkání, kde odborný program zdobí jména jako Jean-Luis Vincent, Fabio Guarracino, Mervyn Singer či z pole anestezie Marc Van de Velde, Emery Brown a další. Kromě rekordního počtu účastníků letošní ESA "trhla" rekord také v počtu přihlášených abstrakt, kdy z neuvěřitelných 1394 přijatých bylo vybráno 6 k ústní prezentaci v soutěži o nejlepší abstrakt. Zbylých 1388 příspěvků bylo prezentováno letos poprvé ve formě e-posterů v průběhu všech čtyř kongresových dnů. V rámci posterové sekce se letos opět podařilo prezentovat výsledky studie RocSugIO dvěma postery, které představili Petr Štourač a Martina Kosinová.
Z dalších českých úspěchů nesmíme opomenout úspěch fotografie pořízené na workshopu prim. Dolečka v průběhu konference AKUTNĚ.CZ v roce 2012, která byla vyhodnocena jako třetí nejlepší ze všech přihlášených fotografií do ESA Photo Contest 2015 a byla prezentována v rámci Awards Ceremony v první den kongresu. Úspěchem a 19. místem v soutěži se může pyšnit i další fotografie z repertoáru portálu AKUTNĚ.CZ, tentokráte pořízená na loňském Kurzu urgentní medicíny na stanovišti Difficult airway management. Tento úspěch je jen jedním z mnoha důkazů, že role simulační medicíny neztrácí na svém významu, ba naopak je její význam s každým rokem větší.
Z mnoha zajímavých sekcí jsme se letos zaměřili na návštěvu sekcí zaměřených na porodnickou anestezii a analgezii. Měli jsme tedy například možnost připomenout si možné příčiny, diagnostiku a terapii křečí v těhotenství, se kterými nás obeznámil Tim Meek. Opakovaně zde zdůraznil, že ne všechny křeče v těhotenství musí nutně souviset s eklapsií či epilepsií v anamnéze, ale že nesmíme zapomínat na křeče jako projev toxicity lokálních anestetik používaných k regionální anestezii/analgezii u těhotných. V závěru přednášky představil doporučený postup Asociace anesteziologů Velké Británie a Irska k managementu závažné toxické reakce na lokální anestetika. Další velmi poutavou přednáškou o KPR v těhotenství nám Sharon Einav představila zajimavá data přežití rodiček a plodů po resuscitaci (až 48% zresuscitovaných rodiček je bez neurologického deficitu), dále představila statistická data, kdy téměř 50% srdečních zástav těhotných je z důvodu krvácení, což přináší velkou otázku a zároveň výzvu pro nás všechny, zda se této okolnosti nedalo předejít. Dalšími příčinami zástavy na tomto pomyslném žebříčku jsou srdeční selhání (12%) a sepse (8%). Důležité body při resuscitaci těhotných: priorizace matky, dislokace dělohy během KPR, v případě potřeby defibrilace je nutné defibrilovat! - není nebezpečí pro matku ani plod, užít stejnou energii jako u netěhotných, intubace bez přerušení srdeční masáže, opatrně s oxytocinem - působí systémovou vazodilataci, negativně inotropně a může způsobit kardiovaskulární kolaps! Provedení perimortálního císařského řezu by mělo nastat nejpozději 4.-5. minutu po srdeční zástavě, nedojde-li k obnově oběhu. Císařský řez jednak zlepší šanci pro přežití plodu, zároveň uvolněním útlaku dolní duté žíly a zlepšením žilního návratu povede k zvýšení srdečního výdeje matky. Vagard Dahl představil data traumatizovaných rodiček v Evropských zemích a USA, kde zajímavý je výrazný nepoměr a výrazně vyšší incidence zranění těhotných v USA. Navštívili jsme i zajímavý blok věnující se zřizování tréninkových programů pro zajištění dýchacích cest těhotných, kde Marc Van de Velde přednesl review literatury stran rizik zajištění DC k císařskému řezu, kdy s celosvětově se snižující incidencí celkové anestezie k císařskému řezu je stále častější, že rezidenti/trainees/lékaři v přípravě k atestaci mají zřídka kdy možnost se s celkovou anestezií seznámit před ukončením své specializace v oboru. Tento problém zatím na našich pracovištích nenastává, jelikož v ČR má stále celková anestezie k císařskému řezu své místo, ačkoliv je pravděpodobně stále více "vytěsňována" regionálními technikami.
Mimo porodnickou tematiku jsme navšívili i přednášky zaměřené na jiná témata, například demage controlled resuscitaci, indikaci celotělového CT u traumatizovaných pacientů, bloky věnující se regionálním technikám anestezie či epidurální anestezii, která dnes naznává posun od "standardních" technik - metoda ztráty odporu a visící kapky, kdy dnešní rozvoj ultrazvukových metod přináší jednak nevídané možnosti při obtížné detekci epidurálního prostoru, tak i snižuje riziko punkce dury či protrahovaných opakovaných pokusů. V neposlední řadě jsme si nemohli nechat ujít blok přednášek plný osobností intenzivní medicíny - Jean-Luis Vincent, Fabio Guarracino, Mervyn Singer, jejichž přednášky jsou zcela jedinečné, ať už obsahem, edukativním charakterem a především osobitým přednesem všech výše jmenovaných. Proto zde nebudeme podrobně probírat obsah jejich sdělení a pouze Vám doporučíme je na některém s odborných sektání navštívit a vyslechnout osobně.
Nezbývá než se rozloučit s Berlínem a směřovat nepatrně západně. Příští Euroanaesthesia 2016 se bude konat v Londýně ve dnech 28. - 30. května 2016.
Martina Kosinová, Jozef Klučka, Roman Štoudek, Petr Štourač
ESA 2015 začíná
Slavnostní zahájení ES...
Slavnostní zahájení ES...
3. místo ve Foto-soutěži
3. místo ve foto-soutěži
19. místo ve fotosoutěži
Představení Trainee Ex...
Židovský památník
Brandenburská brána
Brandenburská brána
Televizní věž
Perimortální Císařský řez
Epidurals revisited
Sepsis teams and sepsi...
Levosimendan for myoca...
Pamětní kostel císaře...
dr. Štourač
dr. Kosinová
Část RocSugIO studijní...
Brandenburská brána