Reportáž z XII. Kongresu traumatologie a muskuloskeletální radiologie

Reportážní tým AKUTNĚ.CZ vám přináší reportáž z kongresu traumatologie a muskuloskeletální radiologie, který se konal ve dnech 27. – 28. 3. 2025 v Mikulově.

Čtvrtek 27.3. 2025

Svým úvodním slovem zahájil XII. ročník kongresu docent Mechl společně s docentkou Šprlákovou – Pukovou, kteří přivítali účastníky a představili program.

Přednáškový blok I. Degenerativní onemocnění

První blok zahájil svou přednáškou Přehled metod dr. Gerstberger (Brno), který shrnul základní zobrazovací metody používané pro diagnostiku. Zaměřil se na výhody a nevýhody jednotlivých metod a jejich indikace. Dále navázal prof. Slabý (Brno) s přednáškou Genetika, ve které se zabýval problematikou genetiky u muskuloskeletálních onemocnění. Rozebral vybraná onemocnění a jejich genetický podklad z hlediska monogenní dědičnosti/polygenního rizikového skóre. Zdůraznil důležitost genetických poznatků v oblasti radiologie, které zatím zůstávají ve fázi výzkumu, ale mohly by v budoucnu doplňovat radiologické nálezy při screeningu nebo sledování pacienta. V programu pokračoval doc. Beran (Praha) s přednáškou RTG. Rozebral problematiku degenerativních změn páteře - jejich zobrazení a hodnocení na RTG. Příklady jednotlivých onemocnění demonstroval na rentgenových a histologických snímcích. Navázala dr. Štouračová (Brno) s příspěvkem CT, MR - kdy a proč?, ve kterém se zabývala komplexními zobrazovacími metodami CT a MR, jejich indikacemi a postavením v diagnostickém algoritmu. Zmínila i důležitost přesného popisu nálezů s eventuálním využítím skórovacích systémů. Celý blok zakončil dr. Ryba (Brno) s přednáškou RTG diagnostika degenerativního onemocnění páteře z pohledu spondylochirurga a možnosti operační terapie. Představil základní typy výkonů a jejich specifika včetně používaného instrumentária a materiálů. Závěrem zmínil pooperační komplikace a důležitost jejich došetření.

Přednáškový blok II. Záněty infekční 

Druhý přednáškový blok, zaměřený na infekční záněty páteře, zahájil pan docent Ryška (Hradec Králové) přednáškou Spondylodiscitida – management pacienta. Představil charakteristiky zánětu páteře, postavení radiologa v diagnostickém přístupu k tomuto onemocnění. Celou problematiku přiblížil také na kazuistikách. V tématu infekčních zánětů páteře pokračoval doktor Puškáš (Brno) s přednáškou Spondylodiscitida - klinika a léčba. V úvodu představil nejčastější etiologická agens a správný odběr materiálu pro diagnostiku, poté se zaměřil na strategii antibiotické terapie spondylodiscitid. Možnosti terapie spondylodiscitidy rozšířil doktor Vyskočil (Brno) v přednášce Diagnostika zánětlivého onemocnění páteře z pohledu spondylochirurga a možnosti operační terapie. Zopakoval klíčové informace o diagnostice a konzervativní terapii spondylodiscitidy a uvedl indikace chirurgické terapie. Základem operační terapie je debridement a sanace infektu, zdůraznil také význam stabilizace páteře. Na závěr přednášky představil kazuistiky. Druhý přednáškový blok zakončila paní doktorka Maxová (Brno) přednáškou RTG, CT, MR. V přednášce rozšířila téma bloku o přehled používaných diagnostických metod. Ukázala typické nálezy na RTG, CT i MR vyšetření páteře svědčící pro spondylodiscitidu. Dále nálezy při komplikacích tohoto onemocnění a na závěr i diagnostické známky hojení. Při posouzení hojení má klinický stav pacienta a klesající hodnoty CRP přednost před nálezem na MR.

Přednáškový blok III. Záněty neinfekční 

Poslední blok zahájil dr. Fojtík (Brno) s přednáškou Postižení páteře v rámci revmatických onemocnění. Představil základní rozdělení onemocnění. Přednáška byla zaměřena především na ankylozující spondylitidu, psoriatickou artritidu a obrovskobuněčnou arteritidu. Pan doktor zdůraznil důležitost včasné diagnostiky pomocí klasifikačních kritérií a zejména spolupráce radiologa a revmatologa v diagnostickém procesu. Dále byly představeny základní strategie terapie včetně biologické léčby. Dále navázala přednáškou na téma Revmatická onemocnění páteře dr. Korčáková (Plzeň). Shrnula jednotlivá stadia ankylozující spondylitidy z pohledu zobrazovacích metod a užití Newyorské RTG klasifikace a ASAS klasifikace. Byla představena klasifikační skóre, podle nichž lze hodnotit vývoj onemocnění. Dále byly zmíněny i základní znaky psoriatické artritidy a SAPHO. Na závěr byla rozebrána diferenciální diagnostika a odlišení DISH a degenerativních změn páteře od ankylozující spondylitidy. Poslední blok byl zakončen přednáškou dr. Šenkyříka (Brno) na téma Záněty u dětí, CRMO (Chronická rekurentní multifokální osteomyelitida), ve které představil klinické souvislosti CRMO a radiodiagnostický algoritmus.

Pátek 28.3. 2025

Přednáškový blok IV. Nádory páteře 

Druhý přednáškový den zahájila paní doktorka Šprláková-Puková (Brno) přednáškou Zobrazovací metody, ve které nás uvedla do problematiky kostních tumorů páteře. Zmínila výhody jednotlivých zobrazovacích metod používaných v diagnostice a uvedla typické znaky, které mohou pomoci v diferenciální diagnostice kostních procesů. Následovala přednáška Spolupráce radiologa a spondylochirurga při chirurgické léčbě nádorového onemocnění páteře pana doktora Ciencialy (Brno). Představil interdisciplinární komisi pro léčbu tumorů a metastáz páteře, ve které úzce spolupracují radiologové, onkologové a ortopedi s cílem zvolit nejvhodnější terapeutický postup pro každého pacienta a zachovat kontinuitu péče o onkologické pacienty. Na závěr přednášky představil zajímavé kazuistiky. Přednáškový blok zakončil pan doktor Neubauer (Brno) přednáškou Intervenční metody, ve které se podělil se o své bohaté klinické zkušenosti s metodami intervenční radiologie jako je periradikulární terapie, facetová denervace, biopsie, vertebroplastika, kyfoplastika, radiofrekvenční ablace.

Přednáškový blok V. Kazuistiky, různé 

Předposlední přednáškový blok zahájil magistr Kvak ze společnosti Carebot s příspěvkem na téma Zvýšení diagnostické přesnosti při identifikaci zlomenin na rentgenových snímcích skeletu pomocí umělé inteligence: Multi-reader retrospektivní studie. Představil systém pro detekci fraktur, který využívá k detekci hluboké neuronové sítě. Zdůraznil, že na základě studií, by AI mohla být přínosem pro práci radiologů i lékařů dalších specializací. Mohlo by se jednat o užitečný nástroj, nápomocný při vyhodnocování snímků lékařem.

Závěrečný blok, věnovaný kazuistikám z praxe, zahájila dr. Fraňková (Brno), která představila kazuistiku pacienta s meningokélou. Zaměřila se na diagnostický postup, diferenciální diagnostiku dušnosti, rozšíření stínu mediastina a dále došetření pacienta. Navázal dr. Umlauf (Brno) s kazuistikami pacientů s kalcifikující tendinitidou musculus longus colli. Rozebral patogenezi, diferenciální diagnostiku a prognózu onemocnění. Závěrem přednesla svůj příspěvek dr. Vlachová (Brno). Zabývala se kazuistikou pacientky s difúzním velkobuněčným B lymfomem. Poukázala zejména na důležitost korelace nálezů z různých modalit a zvážení více možných etiologií patologií.

Závěrem kongresu se s námi ve slunečném Mikulově rozloučili pan docent Mechl a paní docentka  Šprláková – Puková. Poděkovali všem účastníkům a vyzvali přítomné lékaře, aby se přihlásili do Sekce muskuloskeletální radiologie České radiologické společnosti ČLS JEP. Reportážní tým AKUTNĚ.cz se těší zase za rok.


 


5. 4. 2025 ... sejdeme se na AKUTNĚ.CZ
kongres
muskuloskeletální radiologie
traumatologie
Zpět