On-line reportáž z XVI. Konference AKUTNĚ.CZ

Reportážní tým AKUTNĚ.CZ vás zdraví z XVI. Konference AKUTNĚ.CZ. I přes intenzivní sněhové srážky se organizační tým dostavil v plné sestavě a již od brzkého rána připravuje prostory v Kampusu Masarykovy univerzity v Brně. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, co si nabitý program vychutnají osobně, určitě sledujte web AKUTNĚ.CZ, kde naleznete videopřenosy ze všech přednáškových místností. 

AULA B 22

Slavnostní zahájení

XVI. ročník Konference AKUTNĚ.CZ byl slavnostně zahájen dr. Štouračem (Brno). Na úvod poděkoval organizátorům a Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, na jejíž půdě se konference koná. V zahájení pokračoval děkan fakulty dr. Repko (Brno) a ředitel FN Brno dr. Rovný (Brno), kteří v krátkosti poděkovali portálu AKUTNĚ.CZ za organizaci a popřáli všem účastníkům příjemný kongres. Pokračovalo se uvítáním významných hostů a byla předána ocenění. Cena Jiřiho Macha za nejlepší publikaci autora do 35 let byla udělená dr. Tereze Musilové. Slavnostní zahájení pokračovalo udělením oceněním Osobnosti AKUTNĚ.CZ in memoriam 2024, která byla věnována zesnulému dr. Romanu Krausovi. Cenu Osobnost AKUTNĚ.CZ 2024 získal dr. Křikava (Brno). Program pokračoval křestem knih Urgentní medicína a Perioperační medicína nejen pro praktické lékaře. Na závěr dr. Štourač popřál všem příjemně strávený kongres a pozval účastníky do clubu Enter, ve kterém proběhne společenský večer.

Úvodní blok

Úvodní blok zahájil dr. Křikava (Brno) s přednáškou Úsvit a soumrak inhalační anestezie. Na začátku shrnul historii používané anestezie, kdy bylo první úspěšné podání etheru k chirurgickému výkonu už v roce 1846. Po historickém okénku přešel k výhodám a nevýhodám používaných inhalačních anestetik. Momentálně máme v České republice registrovaná jen 3 inhalační anestetika, a to sevofluran, desfluran a rajský plyn. Jako důležitý byl zmiňovaný jejich dopad na životní prostředí, kdy se rajský plyn a hlavně desfluran značně podílejí na skleníkovém efektu. Proto je důležité při anestezii myslet i na životní prostředí. Druhá přednáška bloku byla na téma Top publikace z Monitoringu článku AKUTNĚ.CZ od dr. Klučky (Břeclav, Brno). V porovnání používání videolaryngoskopu a klasického laryngoskopu vyšly dvě metaanalýzy jednoznačně ve prospěch videolaryngoskopu, jehož požití značně zvyšuje úspěšnost prvního pokusu. Z dalších významných doporučení z nových publikací byly zmíněny například: využívání balónkové kanyly u novorozenců a dodržování ústní hygieny u kriticky nemocných pacientů. Poslední přednášku bloku přednesl dr. Ševčík (Ostrava) na téma Iracionalita a kritické myšlení. Svoji prezentaci začal zběžným vysvětlením rozdílu mezi korelací a kauzalitou a jako příklad uvedl, že za posledních 40 let značne narostla v ČR spotřeba alkoholu a výskyt obezity, a i přes to průměrná délka dožití narostla. Můžeme z toho usoudit, že to je díky tomu, že více konzumujeme alkohol a více se přejídáme? Pravděpodobně nikoliv. Jako další významné body uvedl celospolečenské problémy jako například zanedbávání prevence, iracionální zpochybňování informací, přelidnění a plýtvání. 

Intenzivní medicína

Blok Intenzivní medicína zahájil dr. Kula (Ostrava) přednáškou Rezoluce zánětové odpovědi - možná klíč k řešení mortality septického šoku. V úvodu přednášky zdůraznil značnou mortalitu pacientů v septickém šoku. Až ⅔ mortality přitom tvoří pacienti, kteří reagují na tradiční léčbu a ještě 4 dny před smrtí mají stabilní orgánové funkce. U takových pacientů doporučuje nasazení 100 mg ASA po vysazení NOR. Další přednáškou, s názvem Na poloze záleží, změna polohy léčí!, navázal dr. Otáhal (Praha). V úvodu pro lepší představu diváků přirovnal nemocnou plíci k mokré houbě, na kterou působí gravitace a ovlivňuje tak ventilaci. Pro správné nastavení UPV a zlepšení funkce nemocné plíce je proto zásadní poloha pacienta. Pro provedení a monitoraci správné polohy doporučuje využít systém elektrické impedanční tomografie (EIT) a automatické laterální terapie (ALT). Poslední přednášku Kde se protínají SÚKL a obor anesteziologie a intenzivní medicína zahájil J. Velík. Průnik těchto oborů se SÚKL viděl ve značném množství využívaných léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Představil také rozdíly mezi použitím registrovaných a neregistrovaných léčivých přípravků. Ve druhé části přednášky představila K. Peštová specifika zdravotnických prostředků. Zdravotnické prostředky vhodné k použití jsou vždy označeny CE, v případě data výroby před 1998 nesou označení CCZ. I zdravotnické prostředky je možné použít off-label a to například pokud je prostředek FDA approved, lze požádat SÚKL o povolení výjimky pro použití. Závěrem SÚKL prosí o hlášení závažných nežádoucích příhod v souvislosti s používáním zdravotnických prostředků

Posterová sekce Medically Challenging Cases

Tento rok se zúčastnilo posterové sekce 6 vysoce kvalitních posterov. Po krátkém úvodu a přivítání ze strany hodnotící komise, začala jejich prezentace. Každý prezentující měl na shrnutí 4 minuty, další 3 minuty byly vyhrazeny na případné dotazy komise a publika. Témata jednotlivých posterů bola pestrá. Publikum mělo možnost vyslechnout si něco o historii anestezie a životě Augistína Göttingera, o managementu těžkého astma u novorozence, z kterého se nakonec vyklubalo neočakávané zdvojení aortálního oblouku. Následovaly 2 postery, které se věnovaly uštknutím exotickými zmijemi v Českej Republike. Po hadech se téma přesunula k off label použití 20% intralipidu na terapii intoxikacie Quetiapinem. Posterová sekce byla zakončená znovu na exotické vlně, na tematiku Afriky navázal i poslední poster, který se věnoval anesteziologické misi v Ghaně. Všechny postery byly výborně zhotovené, jak po stránce grafické, tak i obsahové, což odráželo i vysoký zájem publika. Děkujeme jednotlivým prezentujícím za jejich výstup a tešíme sa na vyhlášení vítězného posteru. 
 

Paralelní sekce, B11/ 334

Pediatrická anestezie a intenzivní péče

První blok paralelní sekce zahájil úvodním slovem a uvítáním účastníků dr. Štourač. Navázal pan dr. Divák (Ostrava) s přednáškou na téma: Lze vychovat dětského anesteziologa na “dospělém” pracovišti? V úvodu přednášky bylo shrnuto, kdy je bezpečná anestezie u dětí, její rizika a časté komplikace. Bylo probráno, jak rizikovost snížit, a to především zaměřením se na kvalitní vzdělávání a trénink klinických dovedností. Zdůrazněna byla tedy zejména nutnost tzv. vnitřní odpovědnosti anesteziologa a ochota se stále vzdělávat. Zmíněna byla i vhodnost zařazení více praxe v oblasti práce s dětskými pacienty v rámci kmenového vzdělávání mladých lékařů anesteziologů. Další přednáškou navázal pan dr. Vafek V. (Brno) s tématem: Předoperační lačnění a další dogmata k revizi v dětské anesteziologii. V úvodu představil nový pohled na dětské předoperační lačnění s nastavením nového liberálního přístupu. Dalším tématem bylo použití Atropinu v dětské premedikaci, jeho současné využití a rizika. Dále byly diskutovány otázky intubace malých dětí bez použití myorelaxancií a využití rajského plynu v úvodu do dětské anestezie. Diskutována byla rovněž problematika tolerance bolesti u dětí, která je často komplikována obtížným rozpoznáním a léčbou této bolesti. V další části bloku přednesl pan dr. Popela (Brno, Olomouc) přednášku s tématem: Anestezie dětí v přednemocniční neodkladné péči a její specifika. Byla zdůrazněna potřeba přizpůsobit péči věku dítěte, s ohledem na anatomické a fyziologické odlišnosti. Diskutována byla také specifika v oblasti bezpečnosti, omezeného vybavení a omezeného prostoru při intervencích během letecké nebo automobilové dopravy, byla diskutována i otázka přítomnosti rodiče. Dále proběhlo představení základních technik, monitorace a farmak v PNP s důrazem na určení dávkování s použitím Broselowy pásky a potenciální úskalí tohoto systému. V závěru byla probrána důležitost spolupráce, soustavný trénink, vzdělávání a plánování. Celý blok zakončil dr. Kratochvíl (Brno) s přednáškou na téma: Specifika kraniotraumatu u dětí. Byla probrána epidemiologie, etiologie, definice, typy traumatu a iniciální management. Byla zdůrazněna důležitost pečlivé dokumentace a sběru dat. Dále nutnost pomýšlet na syndrom týraného dítěte, zejména v případech kraniotraumatu bez zjevné příčiny.

Vzdělávání

Po zahájení slavnostního bloku dr. Štouračem zahájil vzdělávací blok dr. Cvachovec, legenda oboru AIM, který nám přiblížil jakým způsobem se změnilo, a snad i posunulo, medicínské vzdělávání nejen v našem oboru. Zajímavý průlet od 70 let minulého století až po dnešní možnosti vzdělávání ukázal leckdy zjevně zmatečné a příliš uspěchané změny ve specializačním vzdělávání. Snad jedinou pozitivní změnou v našem vzdělávacím programu posledních let, je doplnění povinného kurzu Simulace kritických stavů v AIM, který je i dle našich zkušeností u rezidentů ve velké oblibě.
Dr. Vafková navázala s publikacemi věnující se medicínskému vzdělávání. Navázala tak na nutnost nejen EBM, tedy Evidence Based Medicine, ale i Evidence Based Medical Education - medicínské vzdělávání založené na důkazech. Představila výběr deseti publikací, které mohou ovlivnit naše postupy a mohou nám být doslova průvodci v moderním vzdělávání, zejména zaměřeném na simulační vzdělávání. Součástí přednášky bylo i několik tipů a triků na zvládání obtížného debriefingu či lektorování v lektorské dvojici - opět nejen v rámci samotné simulace, ale postupy lze aplikovat v jakýchkoli vzdělávacích metodách. Vzdělávání na jih od nás, tedy v blízkém Rakousku, nám přiblížil dr. Stibor z rakouského Badenu. V rámci své přednášky se věnoval celé šíři vzdělávání v různých fázích profesního růstu, od přijímacího řízení na lékařské fakulty, přes specializační vzdělávání. Zajímavým faktem byl až tristní obraz vzdělávání (pregraduálního i postgraduálního) před rokem 2006, kdy neexistovalo žádné přijimací řízení ke studiu na lékařských fakultách, co vedlo k extrémnímu přehlcení lékařských fakult a nemožnosti absolvování standardních částí studia v předpokládané délce studia z důvodu omezené kapacity. Stejně tak neexistovaly atestační zkoušky - v dnešní době nepředstavitelné, že poslední zkoušky lékaři absolvovali vlastně naposledy ještě než se stali lékaři, tedy v rámci lékařské fakulty. V závěru přednášky představil i vlastní fungování systému vč. dalšího profesního růstu lékaře. Posledním řečníkem byl prof. Janík z Pedagogické fakulty MU, věnující se vzdělávání dospělých a tzv. profesního vzdělávání. Přinesl vhled do prapůvodního kontextu vzdělávání - nejen medicínského, ale i právního, teologického či pedagogického v historickém kontextu.

Sekce mladých anesteziologů a intenzivistů, B11/132

Co je opravdu důležité z jiného pohledu? Často opomíjeným, ale velmi důležitým tématům byl vyhrazen čas od 9:30 do 11:00. Blok přednášek Sekce mladých anesteziologů byl zahájen Dr. Klincovou. Dr. Štourač uvítal přednášející a posluchače. Poděkoval Dr. Klincové jako předsedkyni Sekce mladých anesteziologů a intenzivistů za dlouhodobou spolupráci. Pan doktor dále zmínil důležitost lékařského kolektivu na oddělení a klinikách a jeho sounáležitost. Dr. Klincová představila Sekci mladých anesteziologů, která vznikla teprve v roce 2017, ale za dobu své působnosti dosáhla mnohých milníků. Dr. Pycz poděkovala za neocenitelnou práci dr. Štouračovi a dr. Klincové, dále pozvala na schůzku příznivců SMAI. Byla představena Dr. Kateřina Benešová, spolupředsedající, FN KARIM Plzeň.

Co je opravdu důležité z jiného pohledu?

Blok s názvem “Co je opravdu důležité z jiného pohledu?” zahájila Mgr. Grossová Klementová a představila důležitost komunikace s rodiči z pohledu matky dvou dětí. Zdůraznila, že hospitalizace dětí je pro rodiče náročné období plné emocí, obav a nedorozumnění a ve které rodiče potřebují podporu blízkých a lékařů a někdy také  psychologickou pomoc. Zmínila také specifika rodiče jako zdravotníka, což může mít své výhody, ale také výzvy, kdy znalost o nemocech může vést až k úzkostem. Jako nápomocný element by podle ní mohla být přítomnost mediátora v nemocničním zařízení. Mgr. Grossová Klementová dále potvrzuje, jak mohou slova ubližovat i léčit. Na závěr zmiňuje negativní dopad dosahu médií na rodiče a jejich následný strach z operační léčby. Dr. Klincová na začátek uvádí kazuistiku, kde sama vystupuje v roli pacienta a přibližuje její zákrok a hospitalizaci na oddělení ORL FN Brno. Dle jejích zkušeností je pro pacienta důležité mít vše co nejrychleji za sebou. Zmínila také specifika rozhovoru s operatérem i anesteziologem a dostatečnou informovanost a porozumění ze strany pacienta. Paní doktorka na závěr vyzdvihuje zachování intimity a autonomie pacienta. Dr. Horáček z FN Motol na úvod přednášky vysvětluje, co představuje Enhanced Recovery After Surgery (ERAS). Je to soubor postupů zahrnující multidisciplinární přístup k pacientovi v celém perioperačním období. Smyslem je minimalizace komplikací, snížení morbidity a zkrácení zotavení a doby hospitalizace. V přednášce se dále zamýšlí nad důležitostí a smysluplnosti ERAS. ERAS je sice podle Dr. Horáčka nový standard hospitalizační péče, ale musí být modifikován podle místních podmínek a zvyklostí.
 

Workshopy:

Centrální žilní kanylace: vše, co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat (Jakub Kletečka, Pavlína Nosková, Martina Machová, Adéla Vlasáková, Jana Kubešová) Workshop byl zaměřen na zásady bezpečné centrální žilní kanylace a péči o centrální žilní vstupy. V průběhu si mohli účastníci prakticky vyzkoušet ultrazvukovou navigaci v základních přístupech a zavedení kanyly jako takové. Velký důraz byl kladen na péči o žilní vstupy, především pak ty dlouhodobé, a k dispozici byly na vyzkoušení různé moderní techniky fixace.


Poruchy koagulace a metody trombelastografie Basic (Kamil Vrbica)  
Workshop začal definicí základního rozdělení koagulačních poruch, následně se účastníci seznámili s výhodami tromboelastografie (TEG) jako metody detekce těchto poruch. Po teorii si účastníci sami mohli prakticky vyzkoušet základní diagnostiku na různých kazuistikách. Závěrem proběhla plodná diskuze.

Základy umělé plicní ventilace (Milan Kratochvíl) 
Základy UPV byl workshop určený pro začínající anesteziology a studenty posledního ročníku lékařské fakulty. Byl zaměřený na základní specifika UPV a její fyziologické principy. Probrány byly také rozdíly mezi jednotlivými ventilačními režimy, nastavení jednotlivých ventilačních parametrů a jejich změny při různých plicních patologiích.

Point-of-Care ultrasonografie pro začátečníky (Roman Škulec)
Účastníci workshopu se seznámili s teorií POC ultrasonografického vyšetřování zaměřeného zejména na srdce, dolní dutou žílu, plíce a pleuru. Následně měli možnost si techniky vyšetření prakticky vyzkoušet na dvou figurantech.
 

 


21. 11. 2024 ... sejdeme se na AKUTNĚ.CZ
reportáž
konference
AKUTNĚ.CZ
Zpět