Reportáž z 17. slovensko-českého kongresu dětské anesteziologie, intenzivní a urgentní medicíny

Na podzimní návštěvu našeho souseda jsme tentokrát vyrazili v dvojí roli – jako reportážní tým AKUTNĚ.CZ a zároveň jako přednášející. Z 17. slovensko-českého kongresu dětské anesteziologie, intenzivní a urgentní medicíny vám přinášíme vybraná sdělení i vlastní zkušenosti.

 


 

Bratislava se probudila do chladného podzimního rána a v jejím samém srdci – historickém centru – v hotelu Carlton organizátoři netrpělivě vítali nadšence dětské intenzivní péče. Chladné počasí však vynahradila teplá a přátelská atmosféra, která se nesla celou konferencí. Ta byla symbolem úzké spolupráce mezi Slovenskem, Českou republikou a dětskou nemocnicí ve Filadelfii, USA.

15.11.

Rhapsody and Symphony suite

První blok zahájil dr. Záhorec (Bratislava) tématem transplantací srdce u dětí na Slovensku. Přiblížil historii těchto výkonů a spolupráci se zahraničními partnery, včetně České republiky a nemocnice ve Filadelfii. Vyzdvihl využití systému TransMedics Organ Care System pro zachování srdce a zdůraznil snahu udržet pacienty v domácí péči během čekání na transplantaci. Doposud bylo transplantováno 21 pacientů, z nichž 7 mělo mechanickou srdeční podporu. Na něj navázal dr. Poruban (Praha), který přiblížil transplantace srdce z chirurgického pohledu. Zdůraznil technickou náročnost výkonu vyžadující spolupráci minimálně dvou operačních týmů a představil význam systému Paragonix, jenž umožňuje transport srdce po dobu 4–6 hodin při zachování jeho funkce. Dále vystoupil dr. Jankó (Bratislava), který se zaměřil na CRRT u dětí do 10 kg. Upozornil na riziko objemového přetížení nad 10 % a potřebu správného cévního přístupu (ideálně 3lumenové katétry). Zdůraznil význam tělesné teploty a výživy při léčbě. Dr. Chrastina (Bratislava) se věnoval dárcovství dětských orgánů u dárců s infekcí. Zdůraznil, že díky antibiotické profylaxi lze bezpečně využít orgány i od dárců se sepsí, což nevede ke zvýšenému riziku rejekce. Závěr bloku patřil dr. Zaoralovi (Ostrava), který prezentoval kazuistiku sedmiletého chlapce s multiorgánovým selháním po popáleninách. Navzdory intenzivní terapii pacient podlehl malignímu edému mozku. Dr. Zaoral zdůraznil význam dárcovství orgánů u pacientů po mozkové smrti, protože jeden dárce může zachránit několik životů.

Symphony suite

V dopoledním bloku zaujal dr. Vojtíšek (Ústí nad Labem) přednáškou o dětské neuroanestezii, která upoutala celý sál. Zdůraznil, že principy pediatrické neuroanestezie se příliš neliší od běžných výkonů u dětí či dospělých. Shrnul zásady bezpečné anestezie, zdůraznil význam monitorace a udržování fyziologických hodnot. Jako ideální kombinaci pro tyto výkony doporučil morfin s remifentanilem a ketaminem jako koanalgetikem. Na závěr sdílel několik praktických „tips and tricks,“ včetně důrazu na premedikaci a správného umístění centrálního žilního katétru (CVK) při zákrocích na hlavě. Na jeho přednášku navázal dr. Kenderessy (Banská Bystrica), který představil jihoamerický registr NORA zaměřený na anestezie mimo operační sály. Upozornil na jejich vzrůstající počet, bohužel spojený s vyšší incidencí nežádoucích událostí, způsobených často systémovými nedostatky. Zdůraznil, že i pacient s klasifikací ASA I může během celkové anestezie čelit komplikacím, proto je nutné být připraven na eskalaci péče a mít odpovídající vybavení. Zmínil vhodné kombinace anestetik, jako ketamin/dexmedetomidin s propofolem, a vyzdvihl význam distrakčních metod, včetně virtuální reality, pro zvýšení komfortu pacienta.

Po lahodném obědu jsme opět zasedli do sálu, připraveni na další běh zajímavých prezentací od zahraničních kolegů. Jako první vystoupila dr. Kucianová (Martin) s několika kazuistikami pacientů s různými klinickými projevy nákaz způsobených bakteriemi Streptococcus pneumoniae. U každé nemoci – meningitidy, sepse i hemolyticko-uremického syndromu – představila pacienty, kteří byli naočkovaní, nebo nikoliv, a srovnala jejich výsledky. Následoval bohatý statistický přehled otrav na urgentním příjmu v Bratislavě za posledních 13 let, který prezentoval dr. Brenner. Znepokojivý byl rostoucí trend incidence otrav, přičemž většina případů byla úmyslných a častěji se vyskytovala u dívek. Pokračoval dr. Kurák, který se podělil o zajímavý případ závažné hyperbilirubinémie u hepatitidy A a její terapeutický management plazmaferézou. Na závěr vystoupili ve spojení týmů lékař-sestra dr. Pycz a Mgr. Kečkéšová, které prezentovali zkušenosti s patient blood management u pediatrických pacientů. Ukázaly výsledky studie zaměřené na práci s přístrojem CellSaver a zdůraznili důležitost erudice personálu a správné indikace jeho použití.

Rhapsody suite

V odpoledním bloku dr. Kováčiková (Bratislava) představila nové technologie v bazální stimulaci, včetně využití virtuální reality (VR) u dětských pacientů s kardiologickými onemocněními. Na jejich klinice byly zakoupeny VR brýle, které nacházejí uplatnění při snižování bolesti u popálenin, perioperační anestezii, neurokognitivní stimulaci a časné mobilizaci. Upozornila však na riziko nadměrné stimulace. VR je vhodná pro pacienty ve věku 4–20 let, kteří jsou hemodynamicky stabilní, nevhodná je u pacientů s epilepsií nebo v hluboké analgosedaci. Zmínila také její využití při peritoneální dialýze nebo při zavádění hrudních drénů a CVK.  V další přednášce dr. Baldík (Praha) se věnoval trendům v diagnostice úrazů hlavy u dětí. Zdůraznil význam anamnézy a označil RTG za zastaralou metodu. Ultrazvuk doporučil pro odhalení fisur a fraktur u dětí do dvou let, zatímco CT mozku je podle něj užitečné, ale jeho nevýhodou je vysoká radiační zátěž. Představil koncept PECARN CT Pediatric Head Trauma Decision Guide, který pomáhá rozhodovat o indikaci CT i u dětí nad dva roky. Zmínil také potenciál biomarkerů, které by mohly díky point-of-care testům přispět k lepšímu výsledku léčby, a vyjádřil naději, že v budoucnu diagnostiku zjednoduší právě biomarkery a umělá inteligence. Pokračovala dr. Litvina (Ústí nad Labem), která prezentovala perioperační péči o děti s emočními a behaviorálními poruchami, jako je ADHD či autismus, nejčastěji řešené při stomatologických zákrocích, CT, MRI nebo endoskopických vyšetřeních. Zdůraznila potřebu individualizovaného přístupu, zahrnujícího edukaci rodičů, možnost doprovodu rodiče do předsálí a zařazení dítěte co nejdříve do operačního programu. Upozornila také na důležitost dostatečného času a kvalitní premedikace pro tyto pacienty.

16.11.

Open Medical Institute Satellite Symposium in Pediatric Emergency Medicine

Sobotní ráno pokračovalo satelitním sympoziem Open Medical Institutu, které zahájil vzácný host z Filadelfie, dr. Osterhoudt. S humorem a šálkem „kávy“ z černého uhlí nás provedl problematikou gastrointestinální dekontaminace u dětských pacientů s otravou. Ve svém poutavém vystoupení porovnal účinnost jednotlivých metod dekontaminace a zdůraznil, že rutinní používání žaludeční laváže není doporučeno. Naopak vyzdvihl význam aktivního uhlí a jasně definoval indikace pro jeho použití. Zmínil také výhody střevní laváže u léků s prodlouženým účinkem a hemodialýzy u specifických toxických látek. Následně převzal slovo dr. Zorc (Filadelfie), který se zaměřil na zlepšování péče o pacienty a podporu multidisciplinární spolupráce. Představil řadu protokolů využívaných na jejich pracovišti, jež slouží nejen jako praktické nástroje pro rezidenty a mladé lékaře, ale také zvyšují kompetence sester a zrychlují diagnosticko-terapeutické postupy. Zdůraznil, že pro efektivní zlepšování péče je klíčové mít SMART cíle – specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené.

Velmi přínosná byla také otevřená diskuse u „kulatého stolu,“ která se zaměřila na procedurální sedaci u dětských pacientů. Jak se ukázalo, přístupy k podávání ketaminu se liší podle jednotlivých pracovišť. Zatímco v USA je běžné perorální podávání, na většině slovenských pracovišť se preferuje intranasální aplikace, přičemž intramuskulární podávání je spíše opomíjeno. Diskutující se shodli, že vzhledem k individualitě každého pacienta není možné vytvořit univerzální protokoly, a je třeba přizpůsobit přístup konkrétnímu případu. Dalším diskutovaným tématem byla problematika lačnění u neplánovaných výkonů. Klíčová informace, která vzešla z diskuse, byla ta, že zásadní roli hraje časový interval mezi posledním jídlem a vznikem události.

Kazuistiky

Kongres pokračoval posledním blokem, který se zaměřil na pacientské kazustiky. Měli jsme možnost slyšet devět zajímavých případů, které nám představili odborníci z různých oblastí. Blok otevřela dr. Šoltysová (Brno), která se podělila o případ nečekaného nálezu aortálního prstence, vzácného vrozeného defektu, u kojence s primárními projevy astmatu. K úspěšnosti diagnostiky byl klíčový dobrý multidisciplinární přístup a rozsáhlá diagnostika. Následně dr. Zaoral (Ostrava) prezentoval dva případy intoxikace: teofylinem a dichromanem draselným. U prvního pacienta, u něhož byly koncentrace teofylinu extrémně vysoké, byla hemodialýza klíčová pro zlepšení stavu. U druhého pacienta, po extenzivní diagnostice a pozitivní rodinné zátěži, byla diagnostikována cyklofrenie. V tématu intoxikací pokračovala dr. Pycz (Brno), která podělila o příběh pacienta s předávkováním karbamazepinem. Terapie hemodialýzou s hemoadsorpcí byla úspěšná, ale v tomto případě šlo o sebevražedný pokus, což si vyžádalo dlouhodobou psychiatrickou péči. Před pauzou na kávu představila dr. Fízeľová (Bratislava) případ malého pacienta, který zvracel po požití magnetických kuliček. Bylo nutné provést chirurgickou extrakci kuliček a ošetřit perforace, což je stále častější problém vyplývající z dětské zvědavosti. Po krátké přestávce se vrátili do konferenční místnosti, kde jsme vyslechli zbylé kazuistiky. Dr. Brunari (Košice) popsal případ pacienta s plně rozvinutými projevy tetanu. Terapie byla dlouhá, přičemž podporná léčba a imunizace vedly k úplnému zotavení pacienta. Ukázalo se, že pacient nebyl očkován proti tetanu. Dr. Hecht (Praha) představil kazuistiku pacienta s diabetickou ketoacidózou, která měla šťastný konec. Dr. Kmecová (Martin) hovořila o pacientovi, který utrpěl tonicko-klonické křeče a bezvědomí trvající čtyři dny. Diagnostika vedla k zjištění, že příčinou byl velký příjem muškátového ořechu, který se někdy používá jako halucinogen. Kazuistický blok uzavřel dr. Tomko (Bratislava) s případem nevysvětlitelných synkopálních stavů u zdravého pacienta. Detailní echokardiografické vyšetření odhalilo trikuspidální regurgitaci a primární plicní hypertenzi.

Po vyslechnutí všech zajímavých kazuistik a plodné diskusi u každé z nich byl kongres zakončen rozdáním certifikátů, společnou fotografií a přáním bezpečné cesty domů.

Celý reportážní tým děkuje NF AKUTNĚ.cz za možnost účastnit se této akce a podělit se o své zkušenosti. S hlavou plnou nových informací se s Vámi loučíme z předvánoční Bratislavy a těšíme se na příští setkání. Naviděnou!


16. 11. 2024 ...sejdeme se v Mikulově 2025...
reportáž
kongres
Bratislava
Zpět