Pátek, 8. 11.
Po příjezdu všech účastníků do hotelu Medlov v blízkosti Fryšavy pod Žákovou horou se páteční večer tradičně nesl v cestovatelském duchu. V první přednášce Jan Pala, shrnul své zkušenosti se skialpovými výpravami na aktivní i vyhaslé sopky po celém světě. Vydali jsme se tak společně na Lovoš v Českém středohoří, na Kamčatku i do Japonska. Následovalo promítání dokumentárního filmu ‘Ten, co slaví každý den’, který zachycuje život Michala Marošiho, legendy mezi extrémními sportovci, a vypráví divákům příběh o jedné nespoutané generaci a vzniku české MTB scény.
Sobota, 9. 11.
Sobotní program, který byl již odborný, zahájila MUDr. Lenka Horáková, Ph.D, předsedkyně Společnosti horské medicíny. Představila volitelný předmět Horská medicína, který si mohou nově zapsat studenti 3. LF UK. Dále se svými přednáškami navázaly členky organizace ZDrSEM, která se zabývá zážitkovými kurzy a vzděláváním v oblasti první pomoci, a to se zaměřením na různé věkové skupiny. Účastníkům semináře lektorky představily také novou interaktivní knihu ‘Zachraň život s Nehodovými’, díky které se základní algoritmy první pomoci mohou naučit i ty nejmenší děti. Dopolední blok pak uzavřely přednášky zaměřené na využití elektroniky při pohybu v horách.
Neděle, 10. 11.
Po obědě jsme se mohli libovolně zúčastnit hned několika workshopů. Později následoval společný program v podobě posledního interaktivního workshopu, který připravila MUDr. Jana Kubalová spolu s Mgr. Michalem Jakubů, DiS. Během něj byli účastníci konference rozděleni do tří skupin a každé skupině byla vylosována jedna horská expedice a přiděleno jedno z chronických onemocnění. Cílem této aktivity bylo zamyslet se nad přípravou a průběhem expedice, kterou komplikovala přítomnost člena s hypertenzí, trombofilií nebo astmatem. Diskutována byla vhodná medikace, potenciální rizika a jejich možná prevence. Problematice vysokohorské turistiky se věnovali ve svých sděleních i další přednášející tohoto bloku. Probrána byla léčba omrzlin, výškového otoku plic a protokol těžké náhodné hypotermie. Zbytek sobotního večera byl zasvěcen vzpomínce na MUDr. Jiřího Pelikána, po němž je tento seminář pojmenován, kterou si připravili jeho spolužáci z medicíny. Z nedělního programu bychom pak vyzdvihli přednášku horské průvodkyně Marie Lollok Klementové o ‘Nehodovosti v Alpách’ a navazující přednášku ‘Lavinové nehody na Slovensku 2023-2024’ horské záchranářky Ivy Sikulové. V jejím podání byly rozebrány rizikové faktory, které se na vzniku konkrétních lavin podílely, stejně jako doporučení, díky kterým je možné těmto incidentům zabránit. Dle prezentovaných statistik počet lavinových nehod nesouvisel se stupněm lavinového nebezpečí - na Slovensku se jich nejvíce událo ve 2. stupni lavinového nebezpečí. Jako základ lavinové prevence byla zdůrazněna nutnost sledování aktuálních sněhových podmínek a vývoje počasí, k čemuž slouží i lavinový bulletin. Celou konferenci pak uzavřel blok zaměřený na výživu v horském prostředí.
Srdečně děkujeme organizátorům za tradičně přátelskou atmosféru v průběhu celé konference a Nadačnímu fondu AKUTNĚ za finanční podporu, díky které jsme se mohli této akce účastnit.