MUDr. Olga Smékalová
Kongres ESICM LIVES začíná tradičně již o víkendu předkongresovými kurzy. Letos poprvé se mezi ně zařadil i Intensive Care Fundamentals Faculty Development Day. Intensive Care Fundamentals je nová vzdělávací iniciativa pod hlavičkou ESICM, která se zaměřuje na úplné začátečníky na ICU. Na jejím základě vznikl model hybridního vzdělávání, jejímž cílem je pomocí standardizovaných materiálů připravit úplné začátečníky na práci na ICU, ideálně v jejich rodném jazyce. Jako potencionální lektoři jsme tedy měli možnost nahlédnout pod pokličku celého programu a získali tak návod, jak takový kurz uspořádat i na svém pracovišti.
Opravdový kongres začal ale v pondělí a mohli jsme se těšit na přednášky a hlavně hojně navštěvované a velmi dobře obsazené diskuzní bloky.
Zajímavé jsou každý rok NEXT sessions, které pořádají zástupci mladé generace intenzivistů z celého světa – nejen že pořádají blackboard lectures s významnými experty svého oboru, kteří představí nějaké odborné téma, nebo escape games, kde se řeší intenzivní problém ve skupině 3-5 lidí, ale zajímavé jsou i debaty o inovativních tématech, jako je udržitelnost, komunikace nebo třeba work-life balance, kterých se s radostí účastní i „pokročilejší'" účastníci a dokážou přispět svým pohledem do diskuze. Navštívila jsem zde právě debatu o vyváženosti pracovního a osobního života, kterou vedla dr. Victoria Metaxa z londýnské King’s College Hospital. Je to téma rezonující i českou zdravotnickou populací, zapojili se kolegové z řad nelékařských pracovníků a bylo zajímavé sledovat, že v tom nejsme sami a
Další NEXT session, kde jsem se zastavila, byla Trans-Cranial Doppler at general ICU – tips&tricks od prof. Aarti Sarwal (USA) – provedla nás jednoduchým návodem stran provedení TCD, obzvláště u pacientů, kteří nejsou snadno transportovatelní na CT (např. při ECMO), co hledat a proč je důležité to sledovat v čase. To vše včetně doporučené literatury, kterou najdete ve fotogalerii.
Z dalších témat jsem se zaměřila na témata perioperační medicíny a též na delirium, které se objevovalo v tématech jednotlivých bloků každý den. A zároveň také každý speaker přinesl vlastní řešení, jak se s ním popasovat. Nic nového ale bohužel diskuze nepřinesly.
Za velkou výhodu považuji vždy možnost zpětného zhlédnutí velké většiny přednášek nebo debat v kongresové aplikaci, sice to není napořád jako zde, ale minimálně do začátku ledna si budu moci přehrát ty, které mi utekly, protože se kryly s jiným zajímavým tématem. Nebo třeba s workshopem zaměřeným na ECMO, který jsem si letos zapsala.
Příští ročník kongresu – ESICM LIVES 2025 – se uskuteční v Mnichově 27.-29.10.2025, tedy SAVE THE DATE na další novinky ze světové intenzivní medicíny.
MUDr. Marek Kovář
Na kongres ESICM LIVES v Barceloně jsem se těšil už od roku 2020, kdy byl zrušen kvůli pandemii COVID-19. Letos jsem se konečně mohl zúčastnit, i když jsem kvůli studijním povinnostem dorazil až na úterní program. První den jsem absolvoval workshop zaměřený na ECMO, který byl velmi komplexní a prakticky orientovaný. Byl rozdělen do bloků, které pokrývaly, jak veno-venózní (VV) ECMO, tak veno-arteriální (VA) ECMO. Každý případ byl důkladně rozebrán, což umožnilo nejen pochopit teoretické principy, ale i prakticky se podílet na nastavování přístrojů v různých klinických situacích. Taktéž zajímavá byla část troubleshootingu, vedená zkušenými perfuzionisty, která se zaměřovala na řešení technických a klinických komplikací spojených s ECMO. Tento blok byl nesmírně přínosný pro prohloubení praktických dovedností.
Odpoledne jsem strávil na debatě o ICU deliriu, která mě však trochu zklamala. Diskuze nepřinesla žádné nové poznatky a spíše shrnovala základní fakta známá z předchozích výzkumů, které měly repetitivní charakter.
Ve středu jsem se zúčastnil workshopu na téma Renal Replacement Therapy, který byl rovněž velmi prakticky zaměřen. První část věnovaná kontinuální venovenózní hemofiltraci (CVVH) a hemodiafiltraci (CVVHD) byla kvalitně strukturovaná a poskytla hlubší vhled do těchto metod. Praktická část, kde jsme si mohli vyzkoušet nastavení RRT, byla velmi extenzivní a více věnovaná spíše pro Nelékařské zdravotnické profese.
Závěr dne patřil bloku věnovanému nejdůležitějším studiím roku 2024, kde mě nejvíce zaujal článek Fabia Silvia Tacconeho z Bruselu s názvem „A Restrictive versus A Liberal Transfusion Strategy in Patients with Acute Brain Injury: The TRAIN RCT“. Studie ukázala, že pacienti s akutním poraněním mozku měli při liberální transfuzní strategii lepší neurologický outcome, což je v rozporu s většinou dosavadních výzkumů, které spíše upřednostňovaly restriktivní přístup.
Celkově byl kongres plný zajímavých diskuzí, technologických inovací a praktických zkušeností, které jsem mohl sdílet s odborníky z celého světa ve slunném barcelonském prostředí.
Na závěr bych rád poděkoval Nadačnímu fondu AKUTNĚ.CZ, který mi velkoryse zajistil ubytování po dobu kongresu, a také Fondu mobility ČSARIM, který mi přispěl na úhradu části účastnického poplatku. Díky této podpoře jsem se mohl plně věnovat odbornému programu a získat cenné zkušenosti a poznatky, které jistě využiji ve své praxi.
Příchod ke kongresovém...
Work-life balance - de...
Clinical examination o...
Čestná medaile ESICM p...
Čestné členství ESICM...
Reduction of postopera...
Reduction of postopera...
Ze snímku je patrné, ž...
prof. Aarti Sarwal
Doporučené články k TCD
Gaudího katedrála Sagr...
Hospital de Sant Pau,...
Hospital de Sant Pau,...
Reportáž pro vás připr...