První den se nesl v duchu úvodních přednášek v prostorách lublaňské lékařské fakulty na témata jako ALS nebo triage pacietů u masivní dopravní nehody. Po přednáškách následovala bohatá večeře a první společný večerní program v místní pivnici, kde jsme měli možnost seznámit se s budoucími členy našich týmů. S těmi jsme posléze trávili nadcházející dny, účastníci pocházeli z celé Evropy od Srbska po Švédsko či Nizozemí. Další dva dny měli za úkol nás teoreticky i prakticky připravit na poslední den plný simulací a akce. Program byl velmi nabitý a v plánu nezbývala prakticky ani jedna nevyužitá minuta. Polovina účastníků strávila druhý den tzv. Search and Rescue Day na centrální hasičské stanici hlavního města a druhá polovina ho strávila na fakultě s tématem Resuscitation day. Poté se skupiny vyměnily, a tím pádem si každý mohl dostatečně ujasnit znalosti a osvojit dovednosti potřebné pro závěr této květnové školy.
Search and Rescue day nabídl workshopy s vojáky, a to např. zástavu masivního krvácení nebo přístup ITLS (International Trauma Life Support) pro zraněné ve válečné zóně. Záchranáři nám na hasičské stanici připravili stanoviště s dopravní nehodou, kde jsme si mohli vyzkoušet vyproštění pacienta z osobního auta s úrazem krční páteře. Dále i slovinská horská služba přijela s krátkými demonstracemi možností přepravy pacientů v náročném terénu, kterých jsme byli sami součástí, takže ten, kdo se doposud bál výšek, se již nebojí! Den resuscitace na fakultě započal přednáškami na ALS, typické srdeční rytmy v urgentní medicíně nebo přednáškou na 4H4T. Nedílnou součástí tohoto dne byly odpolední workshopy a simulace na teamový přístup k pacientovi na urgentním příjmu nebo zaměřené na dovednosti s defibrilátorem a ALS či intubací. Poslední den bylo ještě dopoledne k dispozici několik workshopů a to např. na eFAST vyšetření nebo posuzování RTG snímků. Po vydatném obědě jsme neměli ani pomalu čas vytrávit a program se chýlil do velkého finále, jehož obsah nám byl utajován až do poslední chvíle. Organizátoři vytvořili v centru Lublaně celkem 8 simulovaných stanovišť od nácviku zástavy masivního krvácení u třech osob, přes dopravní nehodu, ALS u člověka zasaženého bleskem nebo simulaci pacienta s tamponádou na urgentním přijmu. Nejvíce působivé však bez pochyby bylo stanoviště zajištění vážně zraněných na bojišti, situované přímo na hlavním náměstí, za účasti vojenských jednotek a náležitého vybavení. Každý tým na konci dostal za úspěšné splnění stanoviště příslušný počet bodů od porotců. Tým Veroniky Krátké se umístil hned na prvním místě a tak jako všechny týmy mající alespoň jednoho studenta z LF MUNI zanechal na porotcích velmi dobrý dojem.
Celá ITSL v nás zanechala spoustu zážitků a velmi pozitivní dojem a také nás utvrdila, že výuka na LF MUNI v prostorech nového SIMU je základem připravenosti studentů na podobných akcích a studenti procházející výukou excelují i v porovnáním s ostatními fakultami z Evropy.
Moc děkujeme celému organizačnímu týmu za tuto akci a štědrou podporu nadačního fondu portálu AKUTNĚ.CZ.
NF AKUTNĚ.CZ finančně podpořil pro tento výjezd 4 studenty LF MUNI – Veroniku Krátkou, Jana Nemčoka, Martina Bartoše a Marka Dočekala.