V roce 2020 proběhne kongres EUSEM v dánské Kodani, a to ve ve dnech 19.-23. září.
Početně nejsilnější delegace dorazily do Prahy ze Spojených států amerických a Velké Británie, kde má urgentní medicína více než padesátiletou tradici. Českých účastníků dorazilo na kongres 140, což zařadilo Českou republiku mezi čtveřici zemí s nejvyšší účastí. Lékaři i záchranáři měli možnost vyslechnout přednášky více než 200 předních expertů na témata týkající se urgentních stavů pacientů, aktuálních doporučení, diagnostických metod, ale třeba i kariéry v oboru urgentní medicíny. Ta zahrnuje především systém zdravotnické záchranné služby, urgentní příjem v nemocničních zařízeních a také systém připravenosti na mimořádné události jako jsou například povodně či teroristické útoky.
Kongres, konaný pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, probíhal v šesti paralelních blocích. Před jeho oficiálním zahájením, kterého se ujal první náměstek ministra zdravotnictví profesor MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., měli účastníci možnost absolvovat některý z celkem 12 workshopů. Ty se týkaly medicínských i manažerských témat a obsahovaly například přípravný kurz k evropské oborové zkoušce, workshopy zaměřené na analgosedaci, závažné i nezávažné úrazy, pediatrii, geriatrii či ultrazvukové vyšetření.
„Mezi nejoceňovanější přednášky kongresu patřily takzvané keynotes a hot topics prezentované profesorkou Maaret Castrén (Finsko) na téma resuscitace, doktorem Gregorym L. Henrym (USA) o tom, jak být dobrým lídrem, Jimem Ducharmem (Kanada) o globální urgentní medicíně či Susan Mason (UK) na téma organizace a přeplněnosti urgentních příjmů. Velice pozitivní zpětnou vazbu jsme zaznamenali také na ranní běh na Vyšehradě, který se konal v historii kongresů EUSEM poprvé, stejně jako výstava uměleckých fotografií profesora Jindřicha Štreita z prostředí urgentních příjmů,“ říká MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., FESEM, lokální ambasadorka kongresu.
Evropská společnost urgentní medicíny také v Praze oslavila 25. výročí svého založení, u kterého v roce 1994 stáli i dva čeští lékaři – MUDr. Pavol Getlík a MUDr. Roman Gřegoř, MBA. „Je nám potěšením, že si EuSEM pro svůj kongres v roce svého 25. výročí vybral právě Prahu. O to více nás pak těší rekordní účast na této akci. Kongres přivítal 2 502 delegátů, což je nejvíce za celou jeho historii, a v rámci oslav se taktéž kongresu zúčastnili všichni předchozí prezidenti asociace EUSEM,“ dodává Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, organizace, která působí jako oficiální reprezentant hlavního města Prahy v oblasti kongresového průmyslu.
Součástí kongresu byla i jednodenní konference probíhající v českém jazyce. Té se v neděli 13. října zúčastnilo na 250 delegátů. Právě z této konference se vracela i trojice zlínských záchranářů, kteří byli dílem náhody jako jedni z prvních přítomni hromadné automobilové havárii na dálnici D1, při níž zachránili několik životů. Další dva lékaři, účastnící se konference, později na Vyšehradě zachránili život 19letému mladíkovi s průstřelem hrudníku.
„Urgentní medicína hraje v mnoha ohledech nenahraditelnou roli. Podle dostupných statistik vyjížděly jen v loňském roce vozy zdravotnických záchranných služeb v České republice k více než milionu pacientů, tedy téměř ke každému desátému občanovi. Přivedení kongresu urgentní medicíny do Prahy umožnilo českým lékařům a zdravotnickým odborníkům prohloubit jejich znalosti a sdílet nejnovější poznatky z tohoto oboru s kolegy ze zahraničí. Ráda bych tímto poděkovala všem, kteří se na přípravě pražského ročníku kongresu podíleli, a to včetně zhruba osmi desítek dobrovolníků z České republiky i zahraničí,“ uzavírá Jana Šeblová.
Video reportáž Kongresového centra Praha z kongresu EUSEM je k vidění zde.
Fotografie z výstavy „NA URGENT!“ profesora Jindřicha Štreita jsou ke stažení zde, fotografie z vernisáže pak na tomto odkazu.