Analgezie při algických stavech ve stomatologii


Algoritmus popisuje dvě situace bolestivých stavů orofaciální oblasti. První je zaměřena na akutní pooperační bolest po chirurgické extrakci třetích molárů a doporučené strategii analgezie. Druhá situace vystihuje problematiku dlouhodobé chronické bolesti onemocnění temporomandibulárního kloubu a nabízí léčebná opatření v jednotlivých fázích onemocnění. Student se seznamuje s doporučenými postupy konzeravtivní léčby i následnými možnostmi chirurgické terapie.

2011
preemptivní analgezie
akutní pooperační bolest
chronická bolest
strategie analgezie
Zveřejněno: 22.12.2011

Recenze

MUDr. Radek Peřina
Stomatologické centrum Diente, Brno

Předložené 3 testy určené pro studenty oboru zubního lékařství navozují typické situace, které se mohou u nemocného v průběhu vyšetření nebo ošetření v zubní ordinaci vyskytnout. Po úvodním popisu nastalé situace je uveden plánovaný výkon nebo postup ke stanovení  správné diagnózy. Následuje pak  ošetření v  logickém na sebe navazujícím průběhu, kde na  formulovanou otázku  jsou uvedeny vždy 4 odpovědi a jen jedna z nich je správná Student prochází fázemi stanoveného problému a opakovaná špatná odpověď na dílčí otázku jej z dalšího  testu vyřadí.
Situace uvedené v testech vhodnou a odborně správnou formulací otázek v  algoritmu běžného postupu vedou studenta k cíli. Test zanechá touto formou u studenta lépe vybavitelný  léčebný postup pro případ stejné reálné situace.

Zdroje

HÁJEK, Pavel, Jiří MÁLEK a Miroslav STAREC. Anestezie a analgezie ve stomatologii. Sanquis. 2001, (12), 43-47. ISSN 1212-6535

Související algoritmy

Externí odkazy

Wikiskripta

Bolest

Algoritmy