Díky neustálému pokroku kardiologických metod se dnes setkáváme s pacienty se zavedeným kardiostimulátorem a/nebo defibrilátorem stále častěji, na což musíme být jako anesteziologové připraveni. Pokud se jedná o elektivní výkon, máme možnost konzultace s kardiologem nebo technikem, který se postará o kontrolu přístroje, úpravu jeho nastavení k výkonu a doporučí nám optimální postup. Mnohdy se ale setkáme s pacientem indikovaným k akutnímu výkonu, kdy máme ohledně přístroje k dispozici pouze minimum informací a je na nás, abychom si důležitá fakta dohledali a zajistili tak bezpečný průběh operačního výkonu. Obě tyto skutečnosti autoři tohoto algoritmu reflektovali a nabízejí nám praktický postup, jak přistupovat k pacientovi s kardiostimulátorem/defibrilátorem v každodenní praxi. Kromě přípravy pacienta k elektivnímu i akutnímu výkonu se zabývají nejen řešením již nastalých komplikací, ale doporučují také opatření k jejich prevenci. Autoři neopomínají ani úpravy postupu při pronační poloze. Tento algoritmus je skvělým pomocníkem pro každého anesteziologa, který si bude chtít osvěžit správný postup při péči o tyto pacienty, ať už ve službě ve tři ráno nebo v přípravě na atestační zkoušku.
ČERNÝ, V. Perioperační management u pacientů s kardiostimulátorem. Anest. intenziv. Med. 2016, roč. 27, č. 4, s. 271–274.
FLASSIKOVÁ, Z., ČÍKOVÁ, A. a GEBHARDTOVÁ, A., et al. Perioperačná starostlivosť o pacienta s implantovaným kardiostimulátorom alebo kardioverter defibrilátorom. Anestéziol. intenzívna med. 2013, roč. 2, č. 1, s. 13–16.