V případě podezření na otravu neznámou bylinou či léky, je velmi důležité reagovat včas a důkladně odebrat anamnézu a pokud je to možné, tak zajistit vzorky eventuálního zdroje otravy. Pokud máme podezření na otravu, můžeme kontaktovat Toxikologické informační centrum, kde nám sdělí doporučení pro další léčbu. V našem algoritmu si můžete vyzkoušet rozpoznat příznaky otravy nejnebezpečnější evropskou bylinou.
Popsaná situace není nereálná a autoři dobře zvolili po stránce didaktické i logistické testové otázky. Řešení nabádá k tomu se vždy aktivně a správně postavit k náhlé změně zdravotního stavu, nota bene starší osoby a nebagatelizovat nastalou situaci ponecháním postižené doma, třeba i bez dozoru. Současně i způsob dopravy profesionální posádkou (ZZS) je poučný vzhledem k tomu, že stav postižené se může měnit i v řádech minut. Pro případ náhlého a výrazného zhoršení stavu, by doprava do nemocnice vlastním vozem a řešením této nastalé situace, byly jistě pro neprofesionály velmi diskomfortní a pro samotného pacienta i s možnými riziky.
JAHODÁŘ, Luděk. Rostliny způsobující otravy. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2018. ISBN 978-80-246-4050-1.