Křečové stavy jsou jedním z nejčastějších důvodů přijetí dítěte na ICU. Příčin, proč došlo u dítěte k rozvoji konvulzivního statu, je nepřeberné množství, od velice častých febrilních křečí až po vzácné metabolické či genetické příčiny. V každém případě vždy vyžadují promptní terminaci, aby nedocházelo k dalšímu poškození mozku nekoordinovanou konvulzivní aktivitou, následovanou širokou diferenciální diagnostikou a stanovení definitivní diagnózy.
Křeče jsou definovány jako abnormální, stereotypní záchvatové alterace neurologických funkcí (motorika, autonomní funkce, chování). Jde o častý jev v dětské populaci, jehož podkladem může být široké spektrum příčin (neuroinfekce, traumata CNS, metabolické vady, paraneoplazie, tumory, toxiny, geneticky vázané křečové stavy). Řešíme-li křeče u dítěte, je třeba vedle pátrání po příčině i promptně křečový stav terminovat, aby nedošlo k trvalému poškození CNS. Pokud křeče trvají déle než 5 minut nebo se pacient mezi dvěma záchvaty neprobírá, hovoříme o status epilepticus (SE). Pokud křeče neustávají ani po požití léků 1. (benzodiazepiny) a 2. volby (levetiracetam, valproát, fenytoin, fenobarbital), označujeme stav jako refrakterní SE, který je nutno řešit kontinuálním podáváním anestetik dle rozhodnutí ošetřujícího lékaře intenzivisty a neurologa (např. midazolam, propofol, thiopental). Křečová aktivita trvající více než 24 hodin je pak označována jako super-refrakterní SE. Základní metodou v diagnostice křečí je (vedle laboratorních vyšetření a zobrazovacích metod) EEG, ideálně kontinuální EEG u lůžka pacienta, jež je schopno odhalit i tzv. non-konvulzivní stav (patologický záznam EEG bez zjevných klinických křečí). Přiložený algoritmus názorně shrnuje zásadní kroky v léčbě dítěte s refrakterními křečemi. Jde o skvělý edukační materiál, na kterém si cestou vzorové kazuistiky mohou řešitelé krok po kroku projít nutné výše uvedené intervence, jež vycházejí z aktuálně platných doporučení pro optimální zajištění dítěte s refrakterním křečovým stavem.
MALÁSKA, Jan, Jan STAŠEK, Milan KRATOCHVÍL a Václav ZVONÍČEK. Intenzivní medicína v praxi. Praha: Maxdorf, [2020]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-675-7.
GLAUSER, Tracy, et al. Evidence-based guideline: treatment of convulsive status epilepticus in children and adults: report of the Guideline Committee of the American Epilepsy Society. Epilepsy currents, 2016, 16.1: 48-61.
STRÝČEK, Ondřej, et al. Nová definice status epilepticus a možnosti jeho farmakologické léčby. Anesteziologie a intenzivní medicína, 2018, 29.4: 207-216.
KLUČKA, Jozef, et al. Pediatric Patient with Ischemic Stroke: Initial Approach and Early Management. Children, 2021, 8.8: 649.