Popáleniny jsou závažné a bolestivé úrazy. Tíže popáleninového úrazu závisí na rozsahu, lokalizaci a stupni popálenin. Léčba i následná rekonvalescence je dlouhá. U dětí se nejčastěji jedná o poškození kůže teplem. Algoritmus vás komplexně provede všemi kroky léčby popálenin u dětí, od laické první pomocí přes přednemocniční péči až po anesteziologickou a chirurgickou péči o popálené dítě.
Popáleninový úraz je komplexní trauma vyvolané působením tepla, chemických látek, elektrického proudu nebo záření na kůži. Jde o jeden z nejčastějších úrazů u dětí. Incidence termických poranění v Evropě se pohybuje mezi 0,2–3/10 000 obyvatel, z toho připadá zhruba 40 % na dětský věk. Dominujícím mechanismem termického poranění v dětském věku je opaření horkými tekutinami (až 80 %), nejohroženější věkovou skupinou jsou děti pod 5 let.
Posuzování závažnosti popáleninového úrazu se odvíjí od zhodnocení 6 faktorů. Jsou to: věk; mechanismus úrazu; rozsah, hloubka a lokalizace popálenin; eventuální přidružené komorbidity/úrazy. Řádné zhodnocení těchto ukazatelů zajistí správné směřování pacienta na odpovídající pracoviště (ambulance, standardní lůžko chirurgického oddělení/popáleninového centra, JIP popáleninového centra, traumacentrum).
V rámci zajištění dětí se závažnými popáleninami je zásadní jak ošetření v PNP, tak časná neodkladná péče v nemocnici (48–72 hodin od úrazu). Cílem obou fází je vedle primárního ošetření popálených ploch zejména prevence/léčba hypovolemického šoku a adekvátní analgésie. Úvodní neodkladná terapie závažného popáleninového úrazu je ukončena dosažením hemodynamické stability pacienta. Předkládaný algoritmus Popálenina u dítěte je skvělý edukační materiál, na kterém si cestou vzorové kazuistiky mohou řešitelé krok po kroku projít nutné výše uvedené intervence potřebné k optimálnímu zajištění malého pacienta se závažným popáleninovým úrazem. Algoritmus logicky provází čtenáře od přednemocničního zajištění přes úvodní terapii na JIP až do stabilizace dítěte a v klíčových bodech doplňuje nezbytné informace a kalkulace nutné k adekvátnímu zajištění euvolemie a analgésie. Do algoritmu je zavzat i nezbytný chirurgický pohled. Jednotlivá doporučení tohoto přehledného minikurzu odpovídají současným standardům léčby dětí s popáleninami a dle mého názoru a na základě osobních zkušeností z praxe algoritmus hodnotím jako výbornou pomůcku pro všechny lékaře - jak pracujících v oboru dětské intenzivní péče, tak těch, kteří se rutinně s těmito traumaty nesetkávají.
KÖNIGOVÁ, Radana a Josef BLÁHA, et al. Komplexní léčba popáleninového traumatu. 1. vydání. Praha: Karolinum, 2010. ISBN 978-80-246-1670-4.
HEINIGE, Pavel, Vladimír MIXA a Václav VOBRUBA. Dětská přednemocniční a urgentní péče. Mladá fronta, 2017. ISBN 978-80-204-4643-5.
LIPOVÝ, Břetislav. Vybrané kapitoly z popáleninové medicíny. 1st ed. Brno: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online], 2019. ISSN 1801-6103
BRYCHTA, Pavel, Robert ZAJÍČEK, Yvona KALOUDOVÁ, et al. DOPORUČENÝ POSTUP: PŘEDNEMOCNIČNÍ PÉČE O TERMICKÝ ÚRAZ. 2017.
ŠTURMA, Jan a Eva MATĚJKOVÁ. Anestezie u popálených dětí. Dětská anestezie. 2019, s. 428-438. ISBN 978-80-204-5053-1.
HENRY, Sharon M., Sauda A. AL TURKI, Mark W. BOWYER, et al. Advanced Trauma Life Support. Advanced Trauma Life Support: Student Course Manual. Tenth Edition. United States of America, 2018, s. 474. ISBN 78-0-9968262-3-5.
Paediatric Burn Assessment. Victorian Adult Burns Service [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: www.vicburns.org.au/burn-assessment-overview/burn-tbsa/lund-browder/
BAXTER, Charles R. Parkland Formula for Burns: Calculates fluid requirements for burn patients in a 24-hour period. MDCalc [online]. MDCalc [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: www.mdcalc.com/parkland-formula-burns