Nádorová bolest významným způsobem snižuje kvalitu života pacienta s onkologickým onemocněním. Terapie nádorové bolesti je nedílnou součástí komplexní onkologické péče. I přes tuto skutečnost není její léčbě často věnována adekvátní pozornost. Algoritmus poukazuje na základní principy léčby nádorové bolesti v souladu s recentními doporučeními.
Nádorová bolest vyžaduje od počátku efektivní léčbu. Výuková případová studie demonstruje výstižně postup dle obecně uznávaného algoritmu farmakoterapie, který představuje třístupňový analgetický žebříček s výběrem analgetika dle intenzity bolesti. Správně je využit současně doporučovaný postup dle principu „elevator“ podle něhož se nemá zbytečně oddalovat nasazení silných opioidů. Velkým problémem bývá u onkologických pacientů průlomová bolest. U řady nemocných se objevuje již v období aktivní onkologické léčby. Současný účinný farmakologický přístup k léčbě průlomové bolesti je v kasuistice uveden. K dostatečné kontrole nádorové bolesti je někdy nutno využít i další léčebné modality. U neztišitelných bolestí při tumoru pankreatu bývá velmi přínosná neurolýza plexus coeliacus. Výkon by však měl být proveden záhy po stanovení diagnózy. Podaří-li se nakonec u pokročilého nádorového onemocnění dosáhnout úlevy od bolesti vystoupí často do popředí celková životní expektace, kachektizace, nechutenství a ztráta soběstačnosti. Vzniklá situace ukazuje na potřebu mnohem širšího přístupu k onkologickému pacientovi než je „pouhé“ potlačení somatické bolesti neboť nádorová bolest má i další rozměry: psychický, sociální a spirituální.
ROKYTA, Richard, Miloslav KRŠIAK a Jiří KOZÁK, ed. Bolest: monografie algeziologie. 2. vyd. Praha: Tigis, 2012. ISBN 978-80-8732-302-1.
HAKL, Marek. Léčba bolesti: současné přístupy k léčbě bolesti a bolestivých syndromů. 2., dopl. vyd. Praha: Mladá fronta, 2013. Aeskulap. ISBN 978-80-204-2902-5.